Objednávky:
eshop@diskontnabytek.cz
Nonstop +420 735 176 053
Po – Pá: 8.00 – 16.00
Položek: 0
0,- Kč

Feng-šuej: Psychologie prostoru

9.2.2023

Feng-šuej: Psychologie prostoru

 Ložnici, dětský pokoj, koupelnu, pracovnu a další místnosti v domě si vezmeme pod drobnohled v tomto článku o zásadách prastarého učení feng-šuej, které vychází ze zkušeností východních kultur vzdálených tisíce mil.
 Ložnice je společně s kuchyní a vchodem do domu považovaná z hlediska feng-šuej za nejdůležitější místnost v domácnosti. Není mnoho zákoutí, kde bychom se mohli skutečně uvolnit a zapomenout na celodenní stres a množství informací, kterými jsme obklopeni v práci i mimo ni. Právě takovým prostorem by měla být ložnice, a proto bychom jejímu zařízení měli věnovat zvýšenou péči a vytvořit zde skutečnou oázu klidu umožňující kvalitní spánek, abychom ráno byli opět fyzicky i psychicky svěží. Ložnice by se měla nacházet v jinové zóně - tedy spíše směrem k severu, severovýchodu, severozápadu nebo západu, současně co nejdále od nejrušnější části domu a od vchodu, neměla by též přímo sousedit s koupelnou. Samozřejmostí by měl být pravidelný půdorys s menší plochou, než má obývací pokoj.

Kam s postelí
 Nejdůležitějším kusem nábytku je zde samozřejmě postel. Podle zásad školy formy by měla mít oporu za zády - tj. stát čelem (strana za hlavou) k pevné zdi, která nesousedí s chodbou, koupelnou ani se stěnou s televizorem. Vyhnout bychom se měli natočení postele tzv. nohama ke dveřím, jejímu umístění mezi oknem a dveřmi, pod zkosením stropu či napříč do rohu.
Samotná postel by měla být nejlépe dřevěná, dostatečně široká, dobře přístupná z obou stran, vysoká nejméně na loket od země a se zvýšeným čelem. Pod lůžkem by měl zůstat volný prostor a také nad ním se máme vyvarovat umístění trámů, polic a závěsného osvětlení. Po obou stranách postele postavme pak noční stolky s funkčním osvětlením. Matrace je - alespoň podle učení feng-šuej - nejlepší nedělená, přírodní bez kovových per a zakoupená nově, nikoliv zděděná po kamarádce, která se právě rozvádí. Ložní prádlo je nejlepší bavlněné v decentních a klidných barvách a bez vzorů.
Všechny tyto zásady platí pro páry, ale i pro ty, kteří žijí sami a přejí si navázat nový vztah. Co se týče dalšího uspořádání místnosti, mělo by zde být minimum nábytku, barev, vzorů, dekorací a rostlin. V ložnici bychom se měli vyvarovat zrcadel, knihovny, televize, elektronických přístrojů a všeho, co na nás působí rušivě, depresivně nebo ne­klidně. Také sem nepatří fotografie dětí a vnoučat, ať je máme rádi sebevíc.

Budiž světlo
 Osvětlení ložnice může být decentní bez nutnosti umístění centrálních svítidel. Z barev jsou pro ložnici nejvhodnější světlé pastelové odstíny. Může to být písková, modrá, ale i bílá, která působí čistě. V kombinaci s dřevěnou podlahou a nábytkem se určitě podaří vytvořit bezpečné a nerušené útočiště i vhodné místo pro relaxaci. Pokud chcete udělat něco sami pro sebe, dejte si dárek v po­době ložnice, která vás ochrání od hluku a napětí vnějšího světa.

Do světa dětí
 Dětský pokoj patří, podobně jako obývací pokoj, mezi místnosti, ve kterých se odehrává více činností s rozdílnou energií. Dítě si zde hraje, spí, studuje a provozuje své koníčky spolu s kamarády. Pokoj odráží celý jeho svět - na to bychom měli pamatovat při vhodném zařizování této místnosti. Dítě by se zde mělo cítit především bezpečně, k čemuž můžeme napomoci správným umístěním postele a pracovního stolu opět podle zásad školy formy - pevná opora za hlavou a za zády a možnost výhledu vpřed. Aby místnost splnila veškerá dětská očekávání, je dobré vyčlenit zde klidný kout pro spánek a učení a aktivní část pro hry a zájmy - buď pomocí závěsů, optického rozdělení pomocí barev pro malbu a doplňky. K tomu, aby byl pokoj především útulný, napomůže měkký koberec, barevné závěsy a veselé obrázky. S jejich pomocí lze také ovlivňovat jeho obyvatele: příliš aktivní dítě zklidnit a naopak u příliš lenivého dítěte podpořit jeho aktivitu. Obývá-li pokoj více dětí, mělo by zde každé mít prostor samo pro sebe. Na budování vlastního pokoje by se dítě mělo spolupodílet a samo určit, jak bude jeho pokoj vypadat, jakou barvou má být vymalován atd. Je však nutné trvat na dodržení základních pravidel, ať už jde o správné umístění postele a stolu, nebo na dodržování pořádku a čistoty. Dítě si potřebuje osvojit určité rituály a pravidla, které mu v budoucnu pomohou udržet řád v životě.

Koupelna
 Tok vody je všeobecně spojován s našimi vnitřními orgány a s přílivem peněz a příležitostí. Je proto třeba dát vždy okamžitě do pořádku problémy s odpadem a kanalizací, protože by mohly ovlivnit zdraví i finanční situaci rodiny. Podle zásad feng-šuej jsou koupelna a toaleta považovány za negativní prostory v obydlí, protože odtud uniká největší množství energie. Jelikož jde o jinové místnosti, které jsou spojeny s očistou těla, měly by vždy být umístěny v užitkové části domu, nejlépe v severním sektoru, kde jsou v souladu s energií vody. Skutečně nevhodné místo pro koupelnu se nachází v oblasti tai-či (středu), poblíž vchodu do domu a vedle kuchyně či ložnice. Pamatujte, že ať už bude tato místnost v jakémkoli sektoru, vždy jej bude do určité míry oslabovat. Při stavbě nového domu se proto koupelna občas umisťuje mimo základní půdorys, k němuž se pouze „přilepí" zvenčí. Při budování koupelny bychom měli opět preferovat přírodní materiály - keramickou dlažbu a dřevo. Zrcadla a chromové lesklé předměty zde naopak nejsou příliš žádoucí, protože zajišťují tzv. zdvihání energie, která má tendenci přirozeně klesat díky odtoku vody. Zrcadla musí být čistá, nedělená a pokud možno co největší - měli bychom v nich vidět ještě alespoň 20 cm nad hlavou. Pokud má koupelna okno, je to velká vyhoda, která zajistí přirozené větrání a přístup denního světla. Koupelna by dále měla být dostatečně prostorná a vzdušná, vždy čistá a voňavá, přesto však její dveře mají zůstávat stále zavřené. Při správném umístění koupelny do severního sektoru jsou vhodnými barvami pro tuto místnost především modrá, bílá, šedivá a také zelená, která podporuje regeneraci.

Toaleta
 Nejvhodnější je, pokud pro WC vyhradíme samostatnou místnost. Je-li součástí koupelny, rozhodně musí být oddělena příčkou a nesmí být hned naproti dveřím - vlastně by z ní na dveře nemělo být vůbec vidět. O tom, že musí být udržovaná v perfektní čistotě, není asi třeba mluvit. Fakt, že má být toaleta stále zaklopená, především při splachování, je mnohdy jediná věc, kterou si lidé z feng-šuej zapamatují.

Domácí pracovna
 Tato místnost by neměla být ani příliš jin, ani příliš jang. Její energie by měla být v souladu s náplní a charakterem naší práce - umístění ve východním sektoru napomáhá praktické realizaci myšlenek, zároveň je vhodné pro rodinné firmy, které vycházejí z určitých tradic. Jiho­východní sektor podpoří expanzi podnikání, přinese mnoho nových možností a kontaktů. Slabinou tohoto sektoru je tendence k hromadění, což může vést ke zhoršenému dodržování sebekázně, řádu a udržování pořádku. Pro vědeckou činnost a studium je pak vhodný severovýchod, pro pečlivou a přesnou práci severozápad. Týmové práci a dobrým vztahům se bude nejvíce dařit v sektoru jihozápadním. Západ přináší dobrou energii pro kreativní činnost, jih pro práci uměleckou. Severní sektor napomůže k vytvoření nového začátku a udržení původního záměru. Pro každý typ práce je dobré zvolit odpovídající barvy, tvary a materiály. Současně by vzhled pracovny měl být v souladu s naší osobností, což lze právě snáze realizovat v domácím prostředí než ve firemní kanceláři. Pro každou domácí pracovnu či studovnu však platí, že by nikdy neměla získat převahu nad domovem, čemuž napomůžeme zavřením dveří místnosti, pokud jsme práci pro dnešek ukončili. Pracovna by měla ležet co nejblíže hlavnímu vchodu - tím dáme najevo vztah k venkovnímu světu a zabráníme tomu, aby pracovní návštěvy nebo zaměstnanci naru­šovali soukromý prostor tím, že by přes něj procházeli. Rozhodně by v místnosti neměly být použity halogenové žárovky ani zářivky a opět by zde měly dostat přednost veškeré přírodní materiály. Více než kdekoli jinde je potřeba se vyhnout stagnující energii. To znamená pravidelně větrat a uklízet, což vyžaduje dostatek úložných prostor a dobrý systém organizace práce. Pracovní stůl by měl být umístěn zády k pevné zdi, od stolu bychom měli vidět na dveře do místnosti. Do prostoru, kam se díváme od psacího stolu, bychom měli umístit něco inspirujícího. Židle u psacího stolu by měla být pevná s vysokou opěrou. Pozor na ostré rohy směřující k sedícímu, za jehož hlavou by také neměla stát knihovna. Pracovní stůl musí mít samostatné nasvětlení, přičemž pracovní deska musí být dostatečně velká - její velkorysost působí povzbudivě. Pokud místnost plní i jinou funkci, je nutno ji fyzicky předělit např. paravánem.

Pro hosty
qHosté vstupují do našeho života z vnějšího světa, aby nás po určité době zase opustili. Pokud trvale rezervujeme místo ve svém životě vnějšímu světu v podobě zřídkakdy využívaného hostinského pokoje, připisujeme vlivu okolí, tedy i mínění druhých, příliš velký význam. Z pohledu feng-šuej není třeba zřizovat pokoje pro hosty v nejlepších zónách domu nebo bytu, ale spíše tam, kde nám prostě zbude volný prostor. Nikdy nebudujte hostinský pokoj na úkor svého prostoru, pohodlí nebo potřeb. Každý, kdo vstoupí do vašeho prostoru, musí přistoupit na vaše pravidla a určitě vás navštíví především kvůli tomu, aby s vámi strávil společné chvíle, a ne aby se uzavíral do luxusního pokoje. Proto vezme zavděk rozkládacím gaučem v obývacím pokojí, nebo matrací na zemi. Pokud však pokoj opravdu potřebujete k častému užívání, zařiďte jej především účelně a skromně. Za žádných okolností zde nesmí vzniknout odkladiště starých a nepotřebných věcí.

 Abyste „obešli" pravidlo feng-šuej, které umisťuje koupelnu co nejdál od ložnice, pokuste se ji zařídit jako další obytnou místnost, čímž se stane přirozenou součástí obytného prostoru. Místo dlažby můžete na podlahu použít teak, místo obkladů kámen. Dejte si záležet na výběru vany, umyvadla i toalety, baterií, svítidel i doplňků. Obstarejte si takové úložné prostory, které pojmou všechnu kosmetiku a ručníky a zabrání jejich vystavování po místnosti. Na zeď zavěste obrazy či fotografie v rámech, vedle umyvadla postavte vázu s čerstvou kyticí. S takto zařízenou koupelnou brzy zjistíte, že to není jen místo očisty, ale především prostor pro uvolnění a relaxaci. Vonné oleje do koupele, zapálené svíčky, relaxační hudba a měkký ručník vám pomohou večer zapomenout na vypětí hektického dne. Ráno je to první místo, kam vstoupíte - určitě vás takový prostor příjemně naladí a připraví na nástrahy nového dne. 
 Při proměnách vašeho domova podle zásad feng-šuej nezapomínejte na vyváženost, o kterou jde v tomto učení především, ani na to, že je také důležité udržovat věci v pohybu, jinak ve vašem domě či životě nezbude místo pro něco nového. A to by byla škoda.

              Zdroj: Markéta Petříková, časopis Můj dům

Zpět na novinky

Nabídka zboží
Doprodej za výhodné ceny


Novinky - Levný nábytek přes eshop - Diskont nábytek

Hlídací pes je služba, která vám umožní sledovat změny ceny a skladové dostupnosti u vámi vybraného zboží.
Stačí zadat vaši e-mailovou adresu a při každé změně ceny, případně při naskladnění zboží, vám pošleme upozornění na Váš e-mail.

Zavřít okno
Novinky - Levný nábytek přes eshop - Diskont nábytek

Doporučte nás

Vaše jméno a přijmení * E-mail příjemce zprávy *

Zpráva *


Kontrolní otázka:     Kolik je 8 + 6 ?    

    (údaje označené * musí být vyplněny)

Zavřít okno