Objednávky:
eshop@diskontnabytek.cz
Nonstop +420 735 176 053
Po – Pá: 8.00 – 16.00
Položek: 0
0,- Kč

Dějiny nábytku

20.10.2022

Dějiny nábytku

 Historie nábytku je velmi bohatá, ale pro naše účely obohacení současného interiéru si můžeme dovolit vynechat starověk i středověk. Zabývat se budeme historickým nábytkem, který je reálně dostupný. 
Baroko
 V českých zemích od 2. poloviny 17. století do 1. polovina 18. století. Jedná se o jeden z vrcholů nábytkového umění. Dramatická zvlnění na korpusech nových druhů nábytku (komoda, psací sekretář) jsou doplněna ornamentální výzdobou švartnových intarsií (motivy sesazené z různých druhů dřev nalepené na korpus) zejména z ořechu, dubu, jasanu, javoru a ostatních druhů tvrdých dekorativních dřev. Bohaté kování, používání perletě a slonoviny a čalounění jsou novými prvky v nábytkářství. Povrchová úprava začíná s používáním leštěných politur. Na trhu se starožitnostmi se originální barokní nábytek pohybuje v nejvyšších cenových relacích. Objevují se zejména skříně, knihovny, komody, truhly (v baroku ustupují do pozadí před skříní), stoly a ostatní sedací nábytek, tabernákly (víceúčelové sekretáře z komody a nástavce) a knihovny.

Rokoko
 V českých zemích od poloviny 18. století do konce 18. století. Mohutná barokní křivka se zjemňuje bohatosti řezeb (motivy mušlí a rokají, listů, květů). Korpusy se zdrobňují, u křesel a stolů se tzv. kozí noha zjemňuje bohatou volutou. Používá se polychrom (dobarvování řezeb), bílé slonové laky. Přibývá nový druh nábytku - vitrína. Komody se stavějí na vyšší nohy.

Klasicismus
 V českých zemích od konce 18. století do 1. poloviny 19. století. Styl přicházející do střední Evropy z Francie se dělí na tři etapy. V první etapě, kdy je nábytek inspirován kulturou starého Řecka mluvíme o stylu Ludvíka XVI. V řezbách se uplatňuji meandry, motivy řeckých sloupů s kanelováním (zejména u nohou sedacího nábytku) a kariatydy (ozdobné motivy inspirované sochařskými prvky řecké architektury). V povrchové úpravě se nadále objevuje krytí povrchu barvou "slonové kosti" se zlacením a polychromií. Druhým obdobím je empír ovlivněný Napoleonovými taženími v Egyptě. Nábytek je zdoben řezbami lvích tlap, hlavami šelem a egyptských bohů, vše zlaceno. Materiálově převládá třešeň, hruška, jasan (světlé odstíny dřeva) v kombinaci s černými lištami a tympanony a se zlacenými řezbami. Objevují se nové druhy interiérového vybavení cylindrický psací stůl, semainer (schiffonierskříňka s větším počtem zásuvek na prádlo), sekretář s výklopnou deskou. Třetím obdobím je zejména ve střední Evropě hojně rozvinutý biedermeier vycházející z empíru, oproštěn o zdobné prvky předcházejícího stylu. Ryze měšťanský styl jako první respektující soukromí, interiérové nároky denního užívání nábytku a estetické cítění v mnohém předběhl dobu a přiblížil se požadavkům na bydlení definovaným až ve 20. století (viz art deco). Světlé odstíny (jasan, třešeň, hruška, bříza, ořech) typicky biedermeierovských celků (oválný stůl a židle s čalouněním, menší stolek se dvěma čalouněnými křesílky, komoda s vitrínovým nástavcem, trojstranný skleník) velmi dobře zapadají i do dnešního prostoru. Z těchto důvodů patří nábytek biedermeieru k nejvyhledávanějším, což dosvědčují i ceny na trhu se starožitnostmi.

Historismus 
 V českých zemích od 2. poloviny 19. století. Vyznačuje se opakováním předcházejících epoch (neogotika, neorenesance, druhé rokoko, baroko) a mnohdy nábytková tvorba míchá všechny tyto styly dohromady (konec 19. století). V technologii výroby nábytku se stále častěji objevují dýhy (tloušťka 1-2 mm) na korpusech místo švartny (tloušťka 3 mm a více). Přes svou stylovou nevyhraněnost si však toto období uchovává řemeslnou preciznost.

Secese 
 První moderní komplexní styl, výrazně ovlivňující nábytkovou tvorbu i na území Koruny české v Rakousko-Uherském mocnářství v letech 1905-1917 (druhá secese). Výrazné motivy z rostlinné říše v kombinaci s egyptskou ornamentikou a viditelná změna tvarů nábytku (mnohdy s ohýbanými prvky) tvoří nejcharakterističtější poznávací znaky nového stylu. Dnes je tento směr vyhledáván pro svou ladnost a komplexní řešení interiérů od nábytku po obložení stěn až po vstupy a okna.

Art deco, kubismus, funkcionalismus
 Moderní formy nábytkového designu předválečného Československa potvrzují hospodářskou vyspělost tehdejší společnosti. V nábytkářství velmi krátké období kubismu, omezené i ve své produkci je přesto dosti ojedinělé a stalo se inspirací jak pro art deco, tak další přicházející nové směry. Průmyslově nejrozšířenější art deco inspirované geometrickými symboly přírodních národů (Afrika, Amerika) v kombinaci se strohostí biedermeieru a kubistickou tvarovou formou ctí špičkové povrchové materiály (exotické dýhy s výraznou kresbou). Tvarově základní formy přetrvaly v širší výrobě až do poválečných let (ovšem bez své materiálové bohatosti). Dnes je tento styl stále více ceněn. Funkcionalismus v meziválečném Československu, v zemi tomuto směru zaslíbené, dodržuje vzhled interiérů, pro které je určen. Tehdy oblíbené materiály jako chrom, kámen, kůže, ohýbané dřevo, jsou inspirací i pro dnešní návrat v oživování tohoto směru. Souběžně s těmito směry po celou první polovinu 20. století nábytkářství v Čechách produkovalo historizující formy nábytku, inspirované zejména ostrovním stylem Sheraton či Chippendale.

               Zdroj: Časopis Rodinný dům
 

Zpět na novinky

Nabídka zboží
Doprodej za výhodné ceny


Novinky - Levný nábytek přes eshop - Diskont nábytek

Hlídací pes je služba, která vám umožní sledovat změny ceny a skladové dostupnosti u vámi vybraného zboží.
Stačí zadat vaši e-mailovou adresu a při každé změně ceny, případně při naskladnění zboží, vám pošleme upozornění na Váš e-mail.

Zavřít okno
Novinky - Levný nábytek přes eshop - Diskont nábytek

Doporučte nás

Vaše jméno a přijmení * E-mail příjemce zprávy *

Zpráva *


Kontrolní otázka:     Kolik je 3 + 3 ?    

    (údaje označené * musí být vyplněny)

Zavřít okno