Objednávky:
eshop@diskontnabytek.cz
Nonstop +420 735 176 053
Po – Pá: 8.00 – 16.00
Položek: 0
0,- Kč

Jak správně vybrat postel

29.7.2022

Jak správně vybrat postel

 Vzhledem k tomu, že člověk stráví značnou část svého života spánkem, měl by jeho potřebám věnovat řádnou pozornost. Základním předpokladem kvalitního spánku je výběr správného lůžka. To by mělo být složeno z pevného rámu postele, lamelového roštu a kvalitní matrace. Kvalitu spánku ovlivňuje i celá řada jiných faktorů, jako jsou např. věk, povolání, pohlaví, tvar těla, ale také orientace a vhodně řešený interiér ložnice. Pojďme se nyní podívat na hlavní momenty, na které bychom se měli zaměřit při zařizování ložnice.

Základem je rám
 Rámy postelí jsou dnes nabízeny ve stovkách provedení a je téměř nemožné nenajít rám dle našeho vkusu. Při volbě rámu postele bychom však neměli pohlížet pouze na estetickou stránku, ale i na funkčnost. Doporučovány jsou zejména postele na nožičkách a pokud možno bez úložného prostoru, neboť pouze tak je možno zajistit plynulé proudění vzduchu a odvětrání matrace. Svůj nezpochybnitelný význam má i čelo postele, které nejen zvyšuje pocit soukromí, ale také chrání hlavu před možným průvanem.

Lamelový rošt
 Lamelový rošt představuje vedle matrace neopomenutelnou součást každého lůžka. Slouží jako podklad pod matrace a s pomocí pružných lamel udržuje tělo a páteř ve správné poloze, čímž eliminuje vznik bolesti v zádech. Lamelové rošty existují v mnoha variacích, od standardních pevných až po luxusní s možností polohování v oblasti nohou, zad i hlavy. Lamelové rošty nejsou přínosné pouze z hlediska podpory ležícího lidského těla, ale i z hlediska prodyšnosti a vodní propustnosti. K pokožce lidského těla by měl neustále přicházet čistý vzduch, a proto je lamelový rošt vhodnější volbou než pevná a neprodyšná podložka. Lamelový rošt je navíc možno z postele pravidelně vyndat a otřít od prachu, což je důležité především pro lidi trpící alergiemi a astmatiky.

Matrace
 S lamelovým roštem je možné kombinovat téměř všechny typy matrací, pozornost je však třeba věnovat výběru matrací, které jsou určeny pro použití na polohovatelný rošt. Pro tento případ jsou doporučovány spíše matrace pružnější, jako jsou např. matrace latexové či matrace z polyuretanových, či viskoelastických pěn. Nevhodné pro polohovací rošty jsou pak matrace pružinové.

Optimální rozměry postele
 Dle platných norem by ložnice pro 2 osoby měla mít alespoň 12 m2. V mnoha bytech najdeme ložnice rozměrů i menších, a proto je zde potřeba dbát na to, aby nebyly příliš přeplněné nábytkem a byl zachován alespoň základní prostor pro pohyb kolem lůžka. Dvojlůžko by mělo být správně alespoň 200 - 220 cm dlouhé a 180 - 200 cm široké. Tyto šířky nejsou u mnohých výrobců ještě standardně dodávány, u spousty postelí je však najdeme. S mírami souvisí i výška lůžka, která se doporučuje alespoň 45 cm, starší generace by však měla spát o 5-10 cm výš. Z těchto důvodů je vhodné při pořizování nového lůžka myslet i do budoucna a ideálně hledat postel s možností nastavitelnosti výšky lehací plochy.

               Zdroj: Ložnice Mireal a.s.



Zpět na Blog

Nabídka zboží
Doprodej za výhodné ceny


Rady, tipy, články - Levný nábytek přes eshop - Diskont nábytek

Hlídací pes je služba, která vám umožní sledovat změny ceny a skladové dostupnosti u vámi vybraného zboží.
Stačí zadat vaši e-mailovou adresu a při každé změně ceny, případně při naskladnění zboží, vám pošleme upozornění na Váš e-mail.

Zavřít okno
Rady, tipy, články - Levný nábytek přes eshop - Diskont nábytek

Doporučte nás

Vaše jméno a přijmení * E-mail příjemce zprávy *

Zpráva *


Kontrolní otázka:     Kolik je 7 + 1 ?    

    (údaje označené * musí být vyplněny)

Zavřít okno